Blogowanie – 5 zasad jak rozpocząć pisanie bloga

Dzięki Vlado / FreeDigitalPhotos.net

Blogowanie – poznaj 5 zasad jak rozpocząć pisanie bloga. Jak wiesz blogowanie to świetny sposób, aby pokazać siebie i trafić do potencjalnych klientów, współpracowników lub osób które mogą w przyszłości nimi zostać. Jeśli dobrze to zrobimy, to trafimy do osób którzy podobnie jak my myślimy, czujemy i podobnie patrzymy na otaczający nas świat.

Przy podejmowaniu prób pisania bloga, bardzo często natrafiamy na nasz „wewnętrzny opór”, gdyż musimy się „otworzyć” aby zaprosić innych do swego świata. Jeśli mamy jednak potrzebę pisania i chcemy to pokazać na „zewnątrz”, to warto przełamać tę naszą wewnętrzną blokadę.

Blogowanie możemy prowadzić stosując pewne zasady:

 1. Pisz w miarę krótko, a treściwie
  Większość czytelników bloga chce głównie takiej informacji, a zbyt długie artykuły ich przerażają. Natomiast pod względem optymalizacji SEO artykuł powinien mieć ok. 300 wyrazów (niecała strona A4).
 2. Perfekcjonizm – na początek odpuść sobie
  Jest to najgroźniejszy Twój wróg w pisaniu bloga. Jeśli będziesz uważał że to co piszesz, według Twego „wewnętrznego krytyka”  jest niedoskonałe, to nigdy nie ruszysz z miejsca. Nie przejmuj  się tym, że Twój blog  nie jest idealny, pamiętając o tym że, zawsze możesz tam wrócić i wszystko poprawić.
 3. Wyraź swój autentyczny wewnętrzny głos
  Jednym z powodów popularności blogów jest to, że możemy autora „podglądać” na bieżąco.  Pokazują one wewnętrzny świat autora i są pisane z perspektywy postrzegania świata przez autora. Jeśli autor  jest szczery, autentyczny, emanujący dobra energią, to na jego blogu będzie to widać i tym powinien przyciągnąć czytelników.
 4. Ustal harmonogram pisania bloga
  Regularne publikowanie artykułów na blogu jest kolejnym ważnym punktem, naszej działalności w Internecie. Jeśli piszemy systematycznie, o określonym czasie, zdobywamy zaufanie czytelników, przyzwyczajamy ich do swojej obecności, dajemy się poznać, pokazujemy że jesteśmy dostępni i aktywni. Dodatkowo, jeśli treść jest interesująca dla czytelnika, to będzie chciał tutaj częściej zaglądać.
 5. Zachęcajmy do interakcji
  Internet to doskonałe miejsce do tego, aby w łatwy i szybki sposób kontaktować się z sobą. Niech czytelnicy wiedzą, że mają z Tobą kontakt, że czytasz ich komentarze, że doceniasz ich czas spędzany na czytaniu Twojego bloga.

Blogowanie jest jednym że sposobów, na „pokazanie siebie” innym. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i naszego „celu”, co zamierzamy przez to osiągnąć. Nawet jeśli początki będą trudne, nie powinniśmy z tego  rezygnować, bo jak mówi przysłowie „Nie od razu, Kraków zbudowano”.  

Jeśli trafiłeś na mojego bloga i jesteś w „tym miejscu” to chętnie poznam Twoją opinię, czy blogowanie  w Twoim przypadku opiera się na podobnych zasadach.

Stanisław Mesjasz buduje listę kontaktów
___________________
Pozdrawiam 
Stanisław Mesjasz
smesjasz.pl