Jak wygląda samodoskonalenie samorozwój w obecnych czasach w Polsce i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagęJak wygląda samodoskonalenie – samorozwój w obecnych czasach w Polsce i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Panująca w Polsce moda na samodoskonalenie, sprowadziła do nas prawdziwą obfitość produktów które mają wspomagać nasz rozwój osobisty. Jak już zapewnie wiesz, że; „Samodoskonalenie – samorozwój to wypracowanie własnych reguł i zasad postępowania, na podłożu zaakceptowanych ideałów i wzorców osobowych, co czyni człowieka samodzielną istotą”.  Samodyscyplina, samodoskonalenie, samokontrola możesz do nich dojść przez uzyskanie panowania nad własnym myśleniem. Myśli możesz kontrolować – jest to samodyscyplina i samodoskonalenie zgodnie z Twoją wolą, Ty o tym decydujesz. W procesie tym powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe punkty, pamiętając że wszystkie te działania nie powinny być rozpatrywane oddzielnie, ale powinny uzupełniać się wzajemnie;

  • powinniśmy uświadomić sobie , „czego pragnę w życiu” (ze zwróceniem uwagi na „tu i teraz”) oraz ocenić siebie, czy to jaki jestem, pozwoli mi osiągnąć cele życiowe?
  • powinniśmy poszukiwać i określić „takiego siebie” do którego powinniśmy się upodobnić aby osiągnąć cele życiowe,
  • powinniśmy podjąć zgodnie z ustalonym przez nas planu i programu samodoskonalenia czynności które pozwolą się nam upodobnić do „ideału własnej osoby”,
  • powinniśmy dokonywać “oceny naszych działań” w kierunku realizacji naszych postanowień, “stopnia realizacji” osiągania wyznaczonych przez nas celów.

„Podstawę sukcesu coraz częściej widzimy nie w cwaniactwie i łucie szczęścia, ale we własnym rozwoju, właściwych wartościach i przestrzeganiu uniwersalnych praw. Staramy się również poznać siłę tkwiącą w każdym z nas i wykorzystać do budowania indywidualnego sukcesu”   Iwona Majewska-Opiełka

Z tego też względu, mając dostęp do produktów „samorozwoju”: poradniki, książki, filmy, audiobooki z ćwiczeniami, szkolenia powinniśmy zwrócić uwagę na to co dostajemy i czy jest to tym, czego oczekujemy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku większość Polaków uwierzyła w to, że samodoskonalenie to pozytywna zmiana i korzystanie z tego rodzaju produktów, ma rację bytu. Można powiedzieć że już od jakiegoś czasu, posiadamy pewną swobodę w możliwościach wyboru gdzie i jak chcemy żyć. Zmiany nastąpiły w całym życiu gospodarczym, społecznym Polski i zmieniło się nastawienie ludzi. Polacy są teraz bardziej zrelaksowani, częściej się uśmiechają i wszyscy chcą coś zmieniać.

Jednak jak w każdej dziedzinie czasami po początkowym rozwoju czasami następuje stagnacja w działaniach. Jeśli na początku wszyscy chłonęli pomysły i chcieli wykorzystywać zdobytą „wiedzę” z dziedziny samorozwoju, technik pracy, tylko do określonych celów, jak: zwiększenie sprzedaży, poprawienie relacji czy może wygranie wyborów, nie mogło to zaowocować efektami z których możemy być bardzo zadowoleni. Możemy powiedzieć że uczyli się tych nowych metod pracy „udając kogoś innego” kim nie byli i nastąpiło zderzenie rzeczywistością, która nie do końca była na to przygotowana, na taki obrót sprawy. 

„Uczyli się krótko mówiąc, udawać kogoś, kim być powinni lub kogo oczekiwała — ich zdaniem — osoba, wobec której stosowali owe techniki. „Mocny uścisk dłoni”, „spojrzenie prosto w oczy”, „dostosowywanie tonu własnej wypowiedzi do tonu rozmówcy”, „potakiwanie, kiedy ktoś mówi”, „odpowiedni strój”, „postawa” , „mimika” , „gesty” i tak dalej. Sporo było szarlatanerii oferującej kolejne algorytmy, czyli proste i zawsze działające przepisy, jak zrobić to czy tamto.” Iwona Majewska-Opiełka

Wydawałoby się że zastosowanie tych wszystkich „metod” wobec klientów pozwala w bardzo łatwy sposób „sprzedać” im to wszystko, co tylko chcemy. Zauważmy że, niektórzy nawet osiągnęli sukcesy stosując te metody. Wydawało im się, że te nawyki mają opanowane i zawsze tak będzie. Patrząc z perspektywy minionego czasu, nie posiedli oni jednak dostatecznej ilości wiedzy, a tylko nabyli „nawyki”, które pozwoliły im zwiększyć pewność siebie. Przez to zrobili się bardziej odważni i podejmowali takie działania.

Muszę wspomnieć jeszcze o sprzyjającej koniunkturze na rynku, która była bardzo korzystna i sprzyjała do stosowania tych metod. Pozytywne myślenie „rodziło” się samo, poprzez zmiany zachodzące w naszym kraju i Polacy uważali, że wszystko zmieni się na lepsze. Ale jeśli nie pracujemy nad zmianą charakterów ludzi i budowaniem właściwych nawyków, to z czasem przychodzi pewne rozczarowanie. Jeśli dodamy że właśnie niektóre osoby miały takie podejście – „Co robić, aby się nie narobić, a do tego zarobić”, dlatego pewne techniki, porady zrobiły się nierealne i trudne do zastosowania. Można powiedzieć że „chcę zbierać plony”, i nic więcej.

W czasach komunistycznych krążył w obiegu taki dowcip; „I sekretarz KC KPZR „modlił się” do Pana Boga w ten sposób: –„Panie Boże daj mi wysokie plony”. Takie prośby kierował przez kilka kolejnych lat. I co, i nic z tego nie było, żadnego efektu. W piątym roku takiej modlitwy, o wysokie plony – słyszy głos z góry: –„Daj mi szansę, ZASIEJ”. Jeśli Ty robisz tak samo, to będzie taki sam efekt i nic z tego nie będzie.

“Zasiej, pielęgnuj a plony się pojawią”

Dlatego też powinniśmy kształtować swój charakter poprzez naukę i inwestowanie w siebie, wychodząc z założenia że musimy robić to mądrze. Korzystajmy z tych „produktów” jak książki czy szkolenia, które będą nas uczyć nie tylko sposobów działania, ale też pokażą nam jak mamy zmieniać siebie bardziej pozytywnie. Pomoże nam to w osiągnięciu zamierzonych celów i nauczy nas współdziałać z innymi. Musimy posiadać ogólną wiedzę o tym procesie zrównoważonego rozwoju oraz narzędzia, które umożliwią nam osiągnięcie postępów w te dziedzinie. W obecnych czasach polscy trenerzy rozwoju osobistego i autorzy książek z tej dziedziny, niczym nie ustępują zagranicznym (wiedzą, sposobami działania), dlatego też z powodzeniem możemy korzystać z ich usług i wiedzy. Czasami mają oni dodatkową „przewagę” gdyż znają polskie realia życia, prowadzą zajęcia- wykłady w języku polskim, metody pracy i wiedzę zdobytą na „zachodzie” dostosowali do naszych warunków.

Zmiany następują i uczestnicy szkoleń coraz częściej szukają drogi rozwoju “siebie”, a nie tylko sposobu.

Przecież aby coś zmienić, nie wystarczy zmieniać tylko swego podejścia, ale trzeba zmienić swoją postawę i charakter, aby wytworzyć w sobie nowe nawyki, które powinny nam przynieść lepsze życie.

Stanisław Mesjasz buduje listę kontaktów
___________________
Pozdrawiam 
Stanisław Mesjasz
smesjasz.pl