Twoje Nazwisko – czy jesteś rozpoznawalny

dzięki stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Twoje Nazwisko – czy jesteś rozpoznawalny? Twoje Nazwisko – czy jest Twoją marką? Czy inni łatwo kojarzą Twoje nazwisko z Twoją osobą? Moje nazwisko MESJASZ, znane i nieznane. Proste i skomplikowane. Dla mnie bardzo proste, w miarę krótkie (7 literowe). Jednak dla niektórych osób bardzo skomplikowane.

I bardzo często moje nazwisko, na wielu listach, pojawia się przekręcane. Najczęstsze przekręcenia; Mojżesz, Mesias, Mesiarz, Mesjarz, Mesjaż, Mesyasz. Praktycznie wszystkie odmiany poza prawidłową. Czasem bywa to śmiesznie. Myślę, że bardzo wiele osób spotkało się z sytuacją, kiedy ktoś przekręcił ich nazwisko.

“Przypomina mi się sytuacja, kiedy przebywając w szpitalu, miałem dostać do połknięcia porcję “pigułek”. Pani pielęgniarka  roznosząc te pigułki, przeczytała moje nazwisko, oczywiście przekręcone na które nie zareagowałem. jakież było jej zdziwienie docierając do końcowej sali, że została jej “porcja” pigułek które miał dostać pacjent. Niestety musiała zaliczyć jeszcze jeden raz obchód wszystkich sal, celem znalezienia właściwego pacjenta. Więcej  już się nie pomyliła z pisownią mojego nazwiska.”  

Osoba nosząca nazwisko Nowak czy Kowalski, uważane za bardzo popularne w Polsce, rzadziej spotyka się z tym problemem. Natomiast nazwiska mniej popularne, niż te “łatwe czy pospolite” bardzo często spotkają się z ich przekręceniem. Rozumie sytuację że niektóre nazwiska są naprawdę trudne i ciężkie do napisania czy wymówienia, ale czy tylko to? A może niektórzy ludzie są aż tak leniwi, pełni ignorancji, że nawet nie chce im się dokładnie przeczytać te  nazwiska i potem je poprawnie wymówić czy też przepisać?

Twoje Nazwisko – Twoja marka

Mając na uwadze własne doświadczenie ze swoim nazwiskiem, bardzo często zastanawiałem się, że wracając po pewnym czasie do osób, miejsc –  byłem rozpoznawany. Czy wchodził w to wygląd zewnętrzny mojej osoby, czy też moje nazwisko, pozostanie to dla mnie nierozwiązane. Chociaż bardziej oscylowałbym jednak do wyglądu, niż do nazwiska, ale może wchodziło tutaj w grę jedno i drugie. Muszę dodać że te kontakty, czasami były bardzo rzadkie (raz do roku).  W tym okresie było to dla mnie pewnym zaskoczeniem, że byłem rozpoznawalny. W takich sytuacjach czasami następowało małe przekręcenie nazwiska, ale było bardzo „blisko” i cieszyło mnie to że jednak mnie ktoś zapamiętał.

Po czasie mogę stwierdzić, że w kontaktach z innymi osobami, najważniejszą rolę odgrywa tutaj „wrażenie” jakie wywieramy czy też pozostawimy po sobie. I wygląd zewnętrzny, i nasze nazwisko pozostawi w inne osobie „ten ślad – wrażenie”  po którym będziemy rozpoznawalni.

A Ty jak myślisz, jak to jest w Twoim przypadku? Czy Twoje nazwisko jest Twoją marką? A może masz jakieś ciekawe sytuacje związane z Twoim nazwiskiem?

 

Stanisław Mesjasz buduje listę kontaktów
___________________
Pozdrawiam 
Stanisław Mesjasz
smesjasz.pl