Pierwsze kroki samodoskonalenia – Twoja szansa na lepsze życiePierwsze kroki samodoskonalenia – Twoja szansa na lepsze życie. Rozwój osobisty poprzez samodoskonalenie powinien przynieść nam lepsze życie. Jednak wszystko zależy od tego, czy dostaliśmy odpowiedni bodziec aby to nastąpiło. Na początku wprowadzamy tylko pewne korekty naszego postępowania i drobne zmiany.

Czasami to przynosi pożądany efekt, ale w większości przypadków efektów brak. Dochodzimy do wniosku jesteśmy jeszcze za mało przygotowani lub za małe są nasze chęci. Przysłowie chiński mówi tak: „NAUCZYCIEL PRZYCHODZI WTEDY, KIEDY UCZEŃ JEST GOTOWY”.

Jak zapewnie już się o tym przekonałeś, uczymy się przez całe życie”. Nauki jakie pobieramy, są dla nas dobre i złe, ale każda nauka wnosi w nasze życie coś nowego. To samo można powiedzieć o nauczycielach, którzy nam to wszystko przekazują. Jeśli popatrzymy na to z perspektywy minionego czasu, to wiemy co było dla nas dobre i na tym powinniśmy się skupić. Przecież zmiany na „lepsze” powinniśmy zacząć od siebie i swego otoczenia. Możemy powiedzieć że zmiana sposobu myślenia dotycząca naszego rozwoju osobistego otwiera dla nas nowe możliwości.

„Trzeba widzieć inaczej świat, oczekiwać czegoś innego niż dotąd i postępować inaczej, niż się postępowało, żeby w życiu zaszły obserwowalne zmiany na lepsze.” Iwona Majewska-Opiełka

Możemy zapytać; Jak tego dokonać?

Z jednej strony na pewno trzeba otworzyć nasz umysł i nas samych na nowe spojrzenie na otaczający nas świat, pozytywnie postrzegać innych ludzi i okoliczności. Natomiast z przeciwnej strony zacząć „eliminować” – ludzi, sytuacje ze swego otoczenia które nie pozwalają nam na te pozytywne zmiany. Musimy wypracować dla swojej osobowości pozytywny program rozwoju, aby zwalczyć w sobie wszystkie nagromadzone w „naszej podświadomości” negatywne działania. Jeśli postępowaliśmy w pewien sposób przez ileś lat, trudno zmienić to za pomocą jednorazowego działania. Dlatego praca na tym jest bardzo trudna – wiem to po sobie.

Jak podaje dostępna literatura oraz szkoleniowcy najlepiej zacząć od rzeczy bliskich nam i powiedzmy że „prostych kroków”:

  • przestać słuchać, czytać i oglądać negatywnych treści dostępnych w mediach, ewentualnie ograniczyć do minimum,
  • zacząć unikać ludzi, którzy niosą z sobą negatywne działania, zachowania i treści jaki nam przekazują – jednocześnie poszukiwać i zbliżyć się do ludzi którzy nastawionych pozytywne,
  • samemu przestać narzekać, użalać się nad sobą i swoim życiem, nie krytykować wszystkiego i wszystkich, po prostu „nie szukać dziury w całym” – w tym samym czasie pracować nad swoim pozytywnym myśleniem.

Na początku powinniśmy od tego  zacząć, chociaż nasz „wewnętrzny głos” naszej podświadomości będzie podpowiadał nam co innego. I wtedy pojawią nam się wątpliwości, czy aby na pewno chcę to zmienić – przecież to jest moje życie i moje przyjemności (nie zawsze pozytywne). Skoro zdecydowaliśmy się na zmiany w kierunku pozytywnym, to musimy być konsekwentni i wprowadzać to w życie. Można powiedzieć że z rezygnacją z niektórych przyzwyczajeń będzie łatwiej, z innymi trudniej, ale chyba najgorzej będzie z „wyeliminowaniem ze swego otoczenia” osób które niosą z sobą te „negatywy” i je nam przekazują.

Możemy z nimi porozmawiać na ten temat i dać im do zrozumienia my chcemy coś zmienić w swoim życiu tworząc nowy wymiar naszej rzeczywistości, tak zewnętrznej jak i wewnętrznej. Będzie to trudne, gdyż osoby które nie będą miały podobnego podejścia do naszego pomysłu – nie zrozumieją o co nam chodzi. Myślę że wtedy powinniśmy zastosować „unik” :

„…. rzadziej się spotykać, nie rozmawiać na pewne tematy, odmawiać słuchania niektórych tekstów czy opowieści, a przy tym samemu służyć przykładem. Nie przechwalać się, nie popisywać zmianami, nie zasypywać ich słowami, ale spokojne odpowiadać na zadawane pytania, nie dać się sprowokować do kłótni.” Iwona Majewska-Opiełka

Bywają też sytuacje, kiedy inne osoby mają „bardzo negatywny wpływ na naszą osobę”, w takim przypadku powinniśmy całkowicie zrezygnować z naszego kontaktu z tą osobą, w ostateczności ograniczyć ten kontakt do niezbędnego minimum (rodzina, przełożony).

Pozytywne zmiany w naszym życiu są nam bardzo potrzebne i wszelkie działania z naszej strony, aby tak było są jak najbardziej pożądane. Aby to nastąpiło, usuń z siebie to co złe, a napełni tym co dobre. Bo to co wewnątrz nas dobrego promieniuje na zewnątrz.

Stanisław Mesjasz buduje listę kontaktów
___________________
Pozdrawiam 
Stanisław Mesjasz
smesjasz.pl