Samodoskonalenie jest procesem Samodoskonalenie, samorozwój, samorealizacja – nowy styl życia, niezbędny do osiągnięcia sukcesutwórczym natury ludzkiej i w obecnych czasach jest jednym z ważniejszych działań  w procesie rozwoju potencjału człowieka. Odkrywanie naszego potencjału, możliwości oraz doskonalenie zdolności i talentów, trwa przez całe życie i może stać się udziałem większości z nas. Samorealizacja jest katalizatorem pobudzającym do podejmowania różnorodnych form aktywności. Dbajmy zatem o własny rozwój, wykorzystując swój potencjał najlepiej jak tylko potrafimy.

Budowanie własnej wartości pozytywnego myślenia i własnej aktywności to trwałe elementy naszej kultury. Dlatego też możemy powiedzieć że, ruch rozwoju potencjału człowieka ma coraz większe zastosowanie w praktyce, w różnych dziedzinach życia. Pewne działania są realizowane w ramach „postawy wygrana-wygrana”, co oznacza, że każda ze stron dostaje to, co jest dla niej ważne. Nie stosuje się zasady, jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Ten nowy sposób opiera się na komunikacji empatycznej i na wspólnym poszukiwaniu rozwiązania, aby było ono korzystne dla obu stron. Coraz częściej ludzie  powracają w swoim zachowaniu do formy „pierwotnej”, gdzie nie było takiego wpływu złych (szkodliwych dla ludzi, środowiska) technologii i wpływu „chemii”. Zaczynamy prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia.  Własne życie to jedno, a dzielenie się tą pozytywną energią z innymi to następna kwestia. Coraz częściej możemy spotkać się z takimi działaniami w Internecie. Użytkownicy m.in. Facebook’a publikują ogromne ilości pozytywnych haseł, którym towarzyszą pozytywne obrazy. Własnie one mają nas zachęcić, do zmiany sposobu myślenia i działania w kierunku naszego samodoskonalenia  i odpowiedniego nastawienia.

Tutaj możemy dodać że, samodoskonalenie to dla jednych zmiana sposobu życia, a dla innych, to nowe i doskonałe źródło zarabiania pieniędzy. Coraz więcej jest osób (trenerów), fachowców w tej dziedzinie, którzy oferują nam kursy, szkolenia, konsultacje, swoje książki, dotyczące samorealizacji czy samodoskonalenia. Z usług (produktów) tych korzysta coraz więcej osób. Są to osoby indywidualne, przedsiębiorcy, osoby publiczne oraz firmy, które zlecają szkolenia dla swoich pracowników. Usługi takie są mniej lub bardziej kosztowne, dla korzystających  z nich. Niektórzy potrafią wydać bardzo dużo  pieniędzy, aby skorzystać z usługi u trenera bardzo znanego, oferującego dobre i sprawdzone metody do pracy nad „sobą”, przyjmując zasadę że ciągły rozwój jest szansą na pełne i wartościowe życie. Inni korzystają z tańszych usług, czego powodem jest mniejsza zasobność portfela. Ale jedni i drudzy chcą inwestować w siebie i się rozwijać. Porównując z innymi krajami w Polsce jest jednak mniej takich osób inwestujących w swoje samodoskonalenie. Pomocnym czynnikiem jest również korzystanie z tego rodzaju szkoleń finansowanych ze środków unijnych, gdzie mogą brać udział osoby z mniejsza zasobnością „kasy” w kieszeni, ale u trenerów bardziej znanych. Polacy zrozumieli że inwestowanie w siebie jest niezbędne.

Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na szkoleniowców (trenerów), których możemy podzielić na z „górnej” lub „dolnej”  półki, znanych i mniej znanych. Dobry trener może bardziej nas zachęcić do zmiany swoich nawyków, przez co że jest bardziej wiarygodny i przez swoją charyzmę bardziej nas zmotywuje, do wprowadzenia nabytej wiedzy w życie. Musi być tym, czego uczy i my to musimy dostrzec.

Skoro wiedza kosztuje – my „chcemy” z niej korzystać, to powinniśmy te wiedzę zastosować w naszym życiu. Powinniśmy się „zmieniać”, a nie tylko „chcieć” – przecież warto dać sobie tę szansę. Widomo świat się zmienia, a my musimy nadążać za tymi zmianami i dlatego powinniśmy sobie pomagać realizując potrzebę samodoskonalenia. Przecież niektóre znane osoby, też potrzebowały lub potrzebują pomocy-wsparcia: Boga, mentorów-liderów, innych ludzi którzy motywują ich do działania.

„Każde kolejne szkolenie, każda przeczytana książka nie tylko daje nam nową wiedzę, nie tylko podpowiada, jak pracować nad tworzeniem umiejętności, ale również daje zastrzyk energii. Trzeba być wewnątrz sterownym i bardzo zdyscyplinowanym, żeby bez pomocy innych ludzi czy sił z zewnątrz utrzymywać swoje życie na wysokim poziomie motywacji i skutecznego działania. „  Iwona Majewska-Opiełka

 W samodoskonaleniu, w samorealizacji pomocne nam będą książki motywacyjne, poradniki, uczestnictwo w kursach, szkoleniach, które pomogą nam w doskonaleniu charakteru i poprawią naszą skuteczność działania. Nasza podświadomość programuje się do określonego sposobu myślenia i zachowania, poprzez co zwiększa w nas wewnętrzną energię  i stara się motywować nas do realizacji własnych celów.

Mogą nam się zdarzać „upadki” z naszej drabiny sukcesu, ale jeśli będziemy mieli w sobie dość tej pozytywnej energii i wsparcie w „środkach” które nas otaczają, to na pewno damy radę z powrotem  wejść na odpowiedni szczebel naszej drabiny sukcesu.

Pamiętajmy przy tym, że nasza wartość jako człowieka nie jest uzależniona wyłącznie od naszych zewnętrznych osiągnięć, ale przede wszystkim od tego, jacy jesteśmy w stosunku do siebie, innych i świata.

Naturalnym więc powinno być, aby tendencja do samorealizacji działała od wewnątrz, i aby zakłócenia wywołane zderzeniem ze światem, przezwyciężać nie z lęku, lecz dla satysfakcji, radości, jaką daje nam ZWYCIĘSTWO.

 Stanisław Mesjasz buduje listę kontaktów
___________________
Pozdrawiam 
Stanisław Mesjasz
smesjasz.pl